Poskytování ochranných nápojů, ztráta tekutin a klimatizované pracoviště.
Poskytování ochranných nápojů, ztráta tekutin a klimatizované pracoviště.
Z důvodu nekončícího teplého počasí a častých dotazů ohledně pracovních podmínek v takto teplém počasí Vám přinášíme informaci o poskytování ochranných nápojů a zátěží teplem.
Ochranné nápoje
Povinnost poskytnout zaměstnancům ochranné nápoje se vyskytuje v zákoníku práce – zákon č. 262/2006 Sb., v § 104, odst. 3 a odst. 6, které říkají:
Odst. 3: Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Odst. 6: Vláda stanoví nařízením bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů.
Tím nařízením vlády bylo myšleno NV č. 361/2007 Sb., v platném znění, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
Dle paragrafu 8 výše uvedeného NV se k ochraně zdraví před účinky zátěže teplem nebo chladem poskytuje zaměstnanci ochranný nápoj. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento.
POZOR! Ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance nesmí obsahovat alkohol!
Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje v množství odpovídajícím nejméně 70 % ztráty tekutin a minerálních látek potem a dýcháním za osmihodinovou směnu.
Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje teplý, v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu.
Jaké nápoje mohou být zaměstnancům poskytnuty?
Vše vychází ze třídy práce, do které jsou zaměstnanci zařazeni – viz tabulka č. 1.
V případě, že jde o práci zařazenou do třídy I až IIIa, se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných vod.
U práce zařazené do třídy IIIb až V se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda středně mineralizovaná nebo voda s obdobnou celkovou mineralizací. Množství tohoto ochranného nápoje se omezuje na polovinu ze 70 % náhrady ztráty tekutin, druhou polovinou ochranného nápoje je ochranný nápoj podle výše uvedeného odstavce.
POZOR!
Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se dále poskytuje při trvalé práci v zátěži teplem zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie čtvrté.
Ochranné nápoje chránící před zátěží chladem se poskytují:
- a) Při práci na nevenkovním pracovišti, na němž musí být udržována operativní nebo výsledná teplota jako technologický požadavek nižší než 4 °C,
- b) Při práci na venkovním pracovišti, na němž je korigovaná teplota vzduchu nižší než 4 °C.
Nápoje se poskytují teplé v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu.
Ztráta tekutin
Hygienický limit ztráty tekutin v zátěži teplem je 1,25 litru za osmihodinovou směnu. Náhrada ztráty tekutin a minerálních látek se uplatňuje v případě, že u práce zařazené podle tabulky č. 1 dojde ke ztrátě tekutin překračující hygienický limit 1,25 litru.
Náhrada ztráty tekutin se poskytuje v rozsahu upraveném v příloze č. 1 k NV č. 361/2007 Sb., část A, tabulka č. 6 (pro lepší orientaci tabulku uvádíme i zde jako tabulku č. 2).
Pozn. Zjištění ztráty tekutin při zátěži teplem se provede měřením jen tehdy, jde-li o práci vykonávanou ve speciálním ochranném reflexním oděvu, oděvu s aktivním chlazením a větráním, v pracovním oděvu, který omezuje odpařování potu, nebo je-li práce vykonávaná v prostředí, v němž je relativní vlhkost pracovního ovzduší vyšší než 80 %.
POZOR! Výdaje spojené s poskytováním ochranných nápojů jsou výdaji daňově uznatelnými dle § 24 odst. 2 písm. j) a § 24 odst. 2 písm. p) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Klimatizované pracoviště
Klimatizovaným pracovištěm se rozumí nevenkovní pracoviště s udržovanou teplotou, na němž je k větrání použito nucené větrání zajišťující požadovanou čistotu, teplotu a vlhkost vzduchu.
Jelikož bylo velmi složité nastavit správně teplotu klimatizace na pracovišti, neboť každému zaměstnanci vyhovovaly jiné klimatické podmínky, objevily se v NV přípustné hodnoty nastavení mikroklimatických podmínek pro klimatizované pracoviště třídy I a IIa. Tyto podmínky jsou upraveny v příloze č. 1 v NV č. 361/2007 Sb., část A, viz tabulka č. 3.
Tabulka 1 - Třídy práce podle celkového průměrného energetického výdeje (M) vyjádřené v brutto hodnotách a ztráta tekutin za osmihodinovou směnu (podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, příloha č. 1, část A. tabulka č. 1)
Poznámka: Práce neuvedené v tabulce se zařazují s ohledem na druh práce obdobného charakteru.
Tabulka 2 - Náhrada tekutin při práci v zátěži teplem v závislosti na teplotě to nebo tg na pracovišti za osmihodinovou směnu
a maximální teplota, při níž je dosaženo maximální ztráty tekutin (podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, příloha č. 1, část A. tabulka č. 6)
Vysvětlivky
Množství poskytovaných nápojů platí pro va ≤ 1 m/s a Rh ≤ 70 %.
+) tg na neklimatizovaných pracovištích třídy práce I a IIa nesmí překročit to nebo tg
++) Náhrada tekutin na pracovištích třídy I až IVa se stanoví interpolací v závislosti na tg, t. j. na každý
+++) Výše připočítané náhrady nad základní hodnotu náhrady tekutin.
Tabulka 3 - Přípustné hodnoty nastavení mikroklimatických podmínek pro klimatizované pracoviště třídy I a IIa (podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, příloha č. 1, část A. tabulka č. 3)
Vysvětlivky
Kategorie A platí pro klimatizovaná pracoviště s požadovanou vysokou kvalitou prostředí, na nichž je vykonávaná práce náročná na pozornost a soustředění, například zpracování odborných stanovisek, zpracování dat a dále pro pracoviště.
Kategorie B platí pro klimatizovaná pracoviště s požadovanou střední kvalitou prostředí, při práci vyžadující průběžnou pozornost a soustředění, například úkony spojené s vyřizováním korespondence, psaní na počítači.
Kategorie C platí pro ostatní klimatizovaná pracoviště.
Autor: Ing. Kateřina Petrová, specialista BOZP a PO, civop@civop.cz
Naše služby
Kontaktujte nás
Centrum BOZP a požární ochrany
K lindě 700/3, 190 15 Praha 9 - Satalice
Aktuality
29.11.2024
Vzdělávání a školení v oblasti BOZP: Klíč k bezpečnému pracovišti
Vzdělávání je nedílnou součástí našich životů. Ať už se učíme aktivně – například návštěvou kurzů, škol, muzeí, divadel nebo univerzit – nebo pasivně, třeba prostřednict...
27.11.2024
Složité podmínky pro zásah: Co to znamená pro vaši společnost?
Každá společnost musí mít odborně způsobilou osobu v oblasti požární ochrany (OZO) nebo technika požární ochrany (TPO), který zpracuje dokumentaci požární ochrany. Jednou z klíčový...